Ardbeg Wee Beastie 5y 47,4% 0,7l

999 Kč 825,62 Kč bez DPH
Skladem (2 ks)
Možnosti doručení

Silná a krémová whisky s příjemnými sladkými a ovocnými akcenty. Ve vůni jsou cítit masové příchutě a bylinné tóny borovicové pryskyřice. 

Detailní informace

Detailní popis produktu

Mladý, typický a opravdu přesvědčivý Ardbeg. "Wee Beastie" je úžasně kulatý a harmonický navzdory svému mladému věku. Silný, mastný a krémový na patře s příjemnou sekvencí chutí typických pro Islay a sladkými a ovocnými akcenty.

Nos - sladký začátek, následovaný masovými příchutěmi, BBQ a velkým množstvím rašelinového kouře. Bylinné tóny spolu s borovicovou pryskyřicí, černým pepřem a kouřem. Postupem času zase sladké i ovocné s pomerančovým olejem a krémovou vanilkou.

Chuť - silný start na patře. Olejovitý, pak pepřový a hřejivý. Nejprve dominují dehtový olej, anýz a hřebíček, než se objeví sladké tóny vanilky a mléčné čokolády. Sladkost mizí jemným rašelinovým kouřem směrem k cíli.

Závěr - středně dlouhý, mastný, kořenitý a mírně teplý s jemnými tóny dehtu, rašeliny, kouře, papriky a trochu suchého dubu. Slaný karamel má příjemnou dochuť.
 
Na zdraví! 

Doplňkové parametry

Kategorie: Skotská whisky
Hmotnost: 1.7 kg
? % alkoholu: 47,4%
? Objem: 0,7l

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:

Ardbeg-logo-web

Ardbeg whisky je jedním z původních výrobců whisky z ostrova Islay ve Skotsku, právě tento ostrov je pokládán za kolébku rašelinové skotské single malt whisky. Palírna získala licenci již v roce 1815 ve farnosti kildalton na jižním konci ostrova Islay, pouze kousek od palíren Lagavulin a Laphroaig. Na konci 19 století již byla palírna Ardbeg součástí průmyslové výroby whisky, kdy skrz společnost Buchanan's nabízela čistou islay single malt whisky pro míchaní do blendů. Bohužel táto průmyslová výroba přivedla Ardbeg takříkajíc na buben, protože se v palírně hromadili neprodejnými přebytky whisky z průmyslové výroby. Počátkem 80. let 20. století byla palírna Ardbeg uzavřena a všech 60 zaměstnanců propuštěno. 

Několikrát vznikl pokus o obnovu palírny, bohužel vše skončilo neúspěchem a s Ardbeg to vypadalo opravdu zle. Až v roce 1997 hodila palírně Ardbeg pomocné lano Glenmorangie, která do ní investovala nemalé finanční prostředky. Po dlouhých letech nečinnosti se Ardbeg probral k životu a to opravdu ve velkém stylu. Nejdříve přišla na řadu vlajková loď značky a to silně nakouřená skotská single malt Ardbeg 10y, později pak palírna Ardbeg přišla i několika dalšími whisky a velice rychle si našla zástup víc než věrných fanoušků, kteří na tuto značku nedají dopustit.